6 Ağustos 2014 Çarşamba

HAVADAN KARADAN SUALTINDAN MALDİVLER - LETS GO MALDİVES

DÜNYANIN ORTASINDA NAZAR BONCUĞUDUR MALDİVLER

Dünya haritasını önünüze aldığınızda Hint Okyanusu’nda bulunan hatta tam olarak  Hindistan’ın güneyinde yer alan Maldivler’i göreceksiniz.  Gözünüze değecektir zaten küçük küçük birbirinden çok uzak olmayan nazar boncuğu adacıklar. Evet yukarıdan bakınca doğaya kondurulmuş en büyük ve doğal nazar boncukları demekte çok şık olur. 90 bin kilometrelik bir alana yayılan Maldivler 1190 adacıktan oluşuyor ve başkenti Male. Yüzde yüz Müslüman bir ülke. Ülkede içki yasak ülkeye içki sokmak, domuz eti ve Male’ye bağlı adalarda halk plajlarında bikiniyle yüzmek yasak.

70 fotoğraf ile Maldivler tatili

Öncesinde internette ya da arkadaşlarımın yaptıkları yolculuklarda çektikleri fotoğraflardan oraları görmüştüm ama çıplak gözle bakmak daha başka. Yolculuk Türkiye-Male arası 7 saat sürüyor. Maldivler'e gidişin güzel taraflarından bir tanesi de ülke vize de istemiyor ülkeye girişte para da istemiyor. Pasaport ve bilet sonra uçuş. Türkiye’den giden çok turist var ama bu sayı Türk Hava Yolları’nın 2012 yılında Male’ye direkt uçuş başlatmasıyla giden insan sayısını daha da arttırmış. Çünkü artık insanlar aktarmalı yolculuk yapmak istemiyor.  Avusturalya ile kıyasladığımızda aslında pek uzun bir yolculuk da değil. Uçuş zaten gece ve uyuyabilirseniz eğer benim yaptığım gibi gözlerinizi Maldivler’de açmanız güne daha dinç başlamanıza yardımcı olur. Yolculuğun bitmesine bir buçuk saat kala uyandım ve camdan baktığımda suyun üstünde nazar boncukları vardı. Adalar muhteşem görünüyordu. Öncesinde böyle bir görüntüyle karşılaşmamıştım. Ve görünüşlerinin bu kadar heybetli olabileceğini de düşünmemiştim. Çok etkileyiciydi kesinlikle. Birine bakarken bir diğeri geliyordu ve artık sıra sıra dizilmeye başlamıştı adalar. Adanın üzerinde ağaçlar, biraz kenarında beyaz kum, hemen ilerisi su yeşili diye tabir ettiğimiz rengin adını aldığı yer, sonrası turkuaz ve reeflerin başladığı kısım artık lacivet. Yani yeşil ve mavinin her tonunu görebileceğiniz bir coğrafya Maldivler. Ve en saf haliyle en kirlenmemişi en temiz kalmışına şahit olabileceğiniz dünyanın en nadide noktalarından bir tanesi burası.Karada ve gökyüzünde gördüğünüz renklerin daha çoğunu ve daha hareketli bir hayatı aslında su altında görebilmek mümkün.  Beyaz kumsalları, palmiyeleri, üzerinizden bir metre büyüklüğünde bir yarasa geçmesi ve papağanın omzunuza konup bakışabilme ihtimaliniz olması çok keyifli. Başınızı kaldırdığınızda muhabbet kuşlarını muhabbet ederken yakalamaksa tebessüm oluşturuyor.


Mango ağacı altında Dünya Kupası keyfi

Başkent Male’de bulunan İbrahim Nasr Airport’a indikten sonra Male’ye sonradan inşa edilen bir yolla ulaşımı sağlanan Hulhumale isimli yerel halkın yaşadığı adaya geçtik.  1190 adacıktan oluşan Maldivler’de bunların yaklaşın 200’ünde yaşantı var. 120 tanesinde oteller var yaklaşık ve geri kalanında da oralılar yaşıyor. Kimi adada elektrik yok. İletişim yok ve çöplerini de yakarak yok ediyorlar. Hulhumale bana oldukça ilginç gelmişti. Çünkü kafamdaki Maldivler bu değildi ama burası lokal bir adaydı ve zaten oldukça normaldi. Sadece algı olayıydı bende oluşan. Adayı dolaştık sessiz, sakin, insanlar kendi halinde ve berber sayısı oldukça fazla olan bir adaydı. Akşamları daha canlı ve hareketli geçiyordu.

70 fotoğraf ile Maldivler tatili

Dünya kupasına denk geldik biz ve fotoğrafta da görüp bana hak vereceğinizi düşünüyorum aslında nasıl keyifli geçirdiklerini akşamlarını. Fileden yaptıkları koltuklarda oldukça konforlu ve mutlu görünüyorlar. Ertesi gün farklı bir adaya geçtik. Çok ısındığımız ve hayatın çok daha samimi, pek çok şeyin sıkıştırılmış, yani az ve öz diyebileceğimiz bir yaşantıya şahit olmuştuk burada da. Burası görmenizi tavsiye edeceğim Villingili Island. Bu adada iki gün kaldık ve hem esnaf hem oralılarla bayağı kaynaştık, evlerine misafir olduk hediye bile verdiler bana. Oldukça cana yakınlar, samimiler ve çok misafirperverlerdi. Bu adada da daha geniş bir alanda dünya kupası izleniyordu. Kocaman bir ekran ve pek çok insan karşısına kurdukları file koltuklarda açık havada, mango ağaçlarının altında dünya kupası karşılaşmasının tadını çıkarıyorlardı.Yolculuk yerel adalardan özel adalara

Üç günlük lokal ada seyahatimizden sonra artık otellerin bulunduğu adalara gezimiz başlamıştı. Bir kere zaten Maldivler sualtı dünyası çok çeşitli yeryüzünün en nadide bölgelerinden en başta gelenlerden. Dünyanın pek çok yerinden burada dalış yapmak, görüntü almak, keşif yapmak ve belki bu noktada kendini de keşfetmek isteyen çok fazla insan geliyor. Bizim yaz dönemimiz Maldivler’in düşük sezonu. Yani diğer ismiyle yağışlı sezonu. Yağışlar gözünüzü korkutmasın ve tatilinizi erteletmesin çünkü en fazla 10 dakika süren yağışlar, ne gününüze engel oluyor ne de üşütüyor sizi. Tropikal bölge, ekvatora yakın ve yağmur bile sıcacık yağıyor. Evet konudan çok uzaklaşmadan devam edelim çünkü hemen belirtmeliyim ki diğer su sporlarına da ilgi yoğun. Gideceğiniz bütün otellerde tüm su sporlarını yapabilme olanağınız çok yüksek ve çok zevkli oluyor. Müthiş anılar birikiyor dünyanın bu noktasında.Öncelikle Maldivler’e gitmeden nasıl bir yerde konaklayacağınızı iyi ayarlamanız gerekiyor. Ve tatilden ne beklediğinize de bağlı. Balayı için mi orada olacaksınız, dalış için mi yoksa her ikisi için ya da kafa dinlemek için mi? Her bütçeye göre konaklama olanakları var denilebilir. Belki de en pahalı olabilecek bir oteli kıyasladığımızda ekonomik bir otelin belki de gidilebilir olduğu gözden kaçmamalı.  Dediğim gibi düşük sezon şuan ve bu sezonda konaklayabileceğiniz en ucuz gecelik fiyat 150 dolar gibi bir rakamdan başlıyor ve her şey dahil. İlk gittiğimiz resort Maldivler’de açılan 2. resort ve 42.yılı kutlanıyordu. Hatta her yıl gelenler bu yılı hep birlikte kutladıkları bir parti verdi ve tesadüfen o anı ben de onlarla birlikte yaşadım. Çok eğlenceliydi. İleri yaşlardaydılar, muhtemelen ben yaşlarda ilk gittikleri zamanlardı. Kimi balayını geçirmişti burada.  Konuşmaları oldukça anı doluydu. Anlatıp paylaşıp gülüyorlardı. Keyifli bir gece olmuştu. Bu arada önemli de bir not; Maldivler’deki 3 basınç odasından biri bu otelde ve ilk dalış okulu da.

70 fotoğraf ile Maldivler tatili

Adalara yolculuk en yakın 15 dakika en uzak 1,5 saat

Uçağınız Male’ye varınca gidilecek adalara hem ulaşım hem de süreler değişiyor.  Adanızın uzak ve yakınlığına göre ya speed boat ya da seaplane ile ulaşım sağlanıyor. Eğer seaplane ile ulaşımınız sağlanıyorsa da sizi okyanusun ortasında saldan yapılmış bir havaalanında indiriyorlar yaklaşık 15 kişiyi taşıyabilen ve sonra bir bot yanaşıyor sizi oradan alıp otelinize yerleştiriyor. Oldukça değişik bir tecrübeydi benim için de. En yakın 20 dakika en uzağı yaklaşık 1,5 saat arasında değişiyor adanıza ulaşımınız da. Okyanus ortasındaki bu tasfiye salda fotoğraf çekilip anı kutunuza güzel bir kare atmış olursunuz. Baktıkça da o keyfi hatırlar gülersiniz kesinlikle.

70 fotoğraf ile Maldivler tatili

Su yükselmeden atın kendinizi Maldivler’e

Kumsalın bulunmadığı bir adaya gittim ve burada Maldivler’in ilk su villası vardı. 1988 yılında yapılmış. Şimdikilerle farkı çok yoktu ama dikkat çeken başka bir özelliği vardı. Bu özellikte, güzel olmayan bir ayrıntıydı. Malum küresel ısınma var ve buzlar eriyor su yükseliyor. Buna örnek olacak bir görüntü bu. Yıllar önce yanındakiler gibi sudan onlar kadar yüksek olan bu villa zaman içinde suya daha yaklaşır olmuş.  Yılda ortalama 9mm-2,7 cm arasında yükseliyormuş su ve bazı söylentilere göre de 100-150 yıl sonra sulara gömülecek deniyor Maldivler. Ona belki de yüzlerce görüntülerden bir kanıt görüntü de bu kare olacak. Böyle bir tarihe de şahit olmak isterseniz Vadoo Island’ı da notlarınızın arasına alabilirsiniz. Ve eğer gecelerinde ayaklarınız kuma nazlanırken salsa yapmak isterseniz ve yine kum üzerinde yıldızların altında güzel bir akşam yemeği yemek isterseniz ayrıca internet de olmasın adada diyorsanız tercihiniz Rarannalhi Island olmalı.

70 fotoğraf ile Maldivler tatili

Hint Okyanusu’nda bisikletle kum üstü tur güzel anıdır

İnsanoğlu kuş misali bir gökyüzünde bir yeryüzünde ve bir sualtında. Her yerdeyiz. Seyahat rotasında bulunan bütün adalarda muhteşem görüntüler vardı. Ve inanılmaz tecrübeleri yaşattı buralar bize. Okyanusta bulunma düşüncesi zaten dayanılmaz hafifletiyordu beni.  Ve başka bir ada Atmosphere Khanufishi  Island, Maldivler’in en dar ve uzun adalarından bir tanesi. İndiğinizde sizi güzel bir yerel müzikle karşılıyorlar ve tabi her adada olduğu gibi küçük mentollü ıslak el havluları ve tropik soğuk çaylarıyla. Güleryüzlerini de unutmamak lazım. Yol yorgunluğunuzu anında ayaküstü atmanıza yardımcı olan küçük güzel ayrıntılar bunlar. Adanın uzunluğu 2.4 km. Ve odalar adanın bir tarafına yapılmış karşı tarafı da okyanus kıyısı. Ada oldukça sakin, muhteşem uzun güzel de bir plaja sahip. Tekneyle açılıp muhteşem mercanlarında tüm balıkların varlığına şahit olmanız dalış ya da snorkeling yapmanız şiddetle tavsiyemdir bu ada için. Ve eğer burada olursanız kapınızın önüne iki de bisiklet alır ve adanın daralarak bittiği yere bisikletinizle yolculuk yapar orada da yanınızda götürdüğünüz soğuk içeceğinizi yudumlayıp etrafı hafızanıza kazırsanız unutamayacağınız bir an yaşamış olursunuz. Ayrıca çoğunluk adalarda olduğu gibi burada da odanızın kapısı okyanusa açılan bir kapı, aklınızda olsun.

70 fotoğraf ile Maldivler tatili

Su üstünde Spaya davet var

Yolculuk devam ediyor ve başka bir inci tanesi de akşam köpekbalıklarının beslendiği  ve ortaya müthiş kahkahaların çıktığı ada Lily Beach Island. Bu adada çizgiler ve dizayn daha Avrupai. Elbette adada olduğunuzu ruhunuzun her parçasında hissediyorsunuz ancak adayı modernize etme fikirlerini hayata geçirişleri oldukça iyi. Su üstünde yaptıracağınız masaj sizi sizden alacaktır. Ayrıca buranın mutfağından bahsetmeden geçemeyeceğim. Dünya mutfağını burada sabah öğle akşam görebilirsiniz. Çeşit çeşit meyve, sebze, içecek,  yemekler ve tatlılar. Aklınıza gelecek tüm yiyecekleri buranın mutfağında bulabilirsiniz ya da pişirtebilirsiniz. Buranın da odalarında muhteşem rahatlıkta konaklayacaksınız çünkü cam kapı okyanusa açılıyor ve tahta kapı bahçedeki jakuziye. Gece hayatı burada dans noktasında oldukça canlı diyemem ama eğer okyanusa gece saatlerinde balık atıp etrafınıza köpek balıklarını toplamak isterseniz burayı kaçırmayın derim. Ayrıca burada düğün senfonizini de yapabilirsiniz. Sizin isteklerinize göre çok güzel geceler düzenleniyor. Hava zaten sizi rahatlatıyor ve sevdiklerinizle birlikte bu mutlu anınızı çok güzel paylaşabilirsiniz. Geceden çok güzel fotoğraflarınız kalacaktır.

70 fotoğraf ile Maldivler tatili

Sualtı restoranında bir balıksın

Ve unutamayacağım mekanlardan bir tanesi Anantara Kihavah Island. Buranın güzel özellikleri var. öncelikle şunu söyleyeyim ki hepimiz internette şurada burada su altı restoranı görüp tıklayıp nasıl bir şey diye bakmışızdır. Evet dünyada 5 tane var ve 2 tanesi Maldivler’de. Bir tanesi de bu adada bulunuyor. Müthiş keyifli bir yer. Hikayesi olan şarap mahzenleri var. Ve bu da ilk su altı şarap mahzeni dünyada. Önceden yerinizi ayırtın derim çünkü potansiyel 16 kişi. Akşam ve öğle yemekleri var. İki kişi yaklaşık 750 dolar ödersiniz bir akşam yemeğine ama yalnız kalmak isterseniz etrafta kimse olmadan yemek yemek, bu da size 8 bin dolar gibi bir rakama mal olur. Ama ne olur? Akvaryumda balık olmuş olursunuz. Çok keyifliydi. Bu arada tavsiyem Pekin Ördeği olur, şeflerin parmaklar harikalar yaratıyor.Başka adada kalsanız bile bu restorana rezervasyon yaptırıp yemek için gelebilirsiniz. İlla burada konaklamanız gerekmiyor. Villaları oldukça harikaydı çünkü, gece havuzda yatıp üzerinizden geçen yarasaları saymak ruhunuza ruh katıyor ve ileriden gelen dalga sesleri. Bahçedeki jakuzide rahatlarken saydığınız yıldızlar da cabası. Ayrıca isterseniz adanın orta yerinde sinema da izleyebilirsiniz kocaman bir ekranda. Ayrıca kütüphanede zaman geçirmek isterseniz de buranın egzotik bir kütüphanesi de var. odalarda bulacağınız egzotik çizgiler adaya daha çabuk uyum sağlamanız için güzel bir artı olacak. Adanın çevresindeki reeflerde balıklara dokunmazsanız eksik kalırsınız. Bu adadaki macerada biter ve bu sefer dümen çevrilir Kihaad İsland’a.Gün batarken sen de okyanusa batır kendini

Kihaad Island’da. Bu ada da özellikle su sporlarına tutkunuz varsa özellikle tavsiye ederim. Ayrıca çok yakınında yerel de bir ada var belki kanonuzla oraya kadar gidip ziyaret bile edebilirsiniz. Sahilde yürüyen kabukta görebilirsiniz günbatımında kendinizi okyanusa da bırakabilirsiniz. Güleryüzlü personeliyle burada da oldukça rahat edip adadan mutlu ayrılabilirsiniz.Yaptığım en keyifli seyahatlerden bir tanesiydi ve belki de çok özeliydi. Elbette dünyanın pek çok yeri çok özel ve güzel ancak Maldivler’i özellikle gökyüzünden ve suyun altından görmek bendeki etkisini hala sürdürüyor. Eminim siz de çok etkisinde kalacaksınız. Bol anılı bir seyahat olacaktır sizin için de.
Rotanızda Maldivler’in de bulunması dileklerimle.

70 fotoğraf ile Maldivler tatili

Gezginlerin uğrak sitesi https://sirtcantalilar.com/blog/maldivler-gezi-rehberi  un kurucularından arkadaşım Engin Kabanla gerçekleştirdiğimiz bu seyahat için bize neredeyse Maldivler’i yereliyle ve özeliyle tanıyabileceğimiz bir program hazırladıkları için  http://letsgomaldives.com/  şirketine Genel müdür Mohamed Riyaz ve tüm seyahat boyunca bizi oldukça güzel ağırlayan firmanın Pazarlama Müdürü Resul Uysal’a teşekkür ederim. Ayrıca elbette ulaşımımızı sağlayan THY Maldivler müdürü Özer Güler’e de.

Maldivler’e hangi dönem gidilmeli? Yerel tadı nasıl yakalamak lazım? En çok hangi ülke vatandaşı geliyor ve fiyatlar nasıl? Mohamed Riyaz ile gerçekleştirdiğimiz röportajda bu soruların cevaplarını daha detaylı bulabileceksiniz.


 http://www.cnnturk.com/video/yasam/gezi/maldivler-tatili-icin-bilmeniz-gerekenler